Vistaciyiz || Tr || Safa Gunay ||
 
KapıAnasayfaSSSMsne GirAramaCanlı TvOyun OynaKayıt OlGiriş yap

 

Vista içinde kullanılabilecek Hızlandırma ve Performans ipuçları

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
Ctrl-W
Admin
Admin
avatar


Erkek
Yaş : 31 Kayıt tarihi : 27/06/08 Mesaj Sayısı : 265 Nerden : Kz || Almaty İş/Hobiler : Internet Gezgini Lakap : PcKopat
Kişi Sayfası
Rep:
0/0  (0/0)
MesajKonu: Vista içinde kullanılabilecek Hızlandırma ve Performans ipuçları Paz Tem. 13, 2008 7:05 am

1=işlemci gücüne doping= Başlat-Çalıştır-Aç satırına:"Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks" yaz ve tamam.

2=PC'nin hızlı kapatılması= Başlat-Çalıştır-Aç satırına regedit yaz sonra:
HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control anahtarına ulaş.Pencerini sağındaki alanda "WaitToKillServiceTimeout" sağ tıkla ve değiştir
değeri 20000'den 200 yap.

3=Sonkullanılan belgeler listesinin silinmesi= Başlat-Çalıştır regedit yaz
HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer anahtarına ulaşın ve ekranda sağ tıkla yeni DWORD değeri yap değerin adı “NoRecentDocsHistory” olarak yap.Ardından üzerine tıklayarak kısıtlamayı açmak için 1 değerini gir yok ben belgeler geçmişini istiyom diyosan 0 değerini gir.Yeniden başlat..

4)=Bellek perfonmansının arttırılması= Başlat-Çalıştır regedit.Kayıt defterinde;
HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management anahtarına ulaş;
a)DisablePagingExecutive üzerine çift tıkla ondalık tabanında 1 değerini gir.
b)LargeSystemCache üzerine çift tıkla ondalık tabanda 1 gir.
c)Orada yeni bir DWORD değeri oluştur “IOPageLockLimit” olarak adlandır ve değeri ondalık sistemde hangi rami kullanıyosan 128MB için 4000,256 MB için 10000,512MB ve daha yukarısı için 40000 değerini girin.
Yeniden başlat…

5=Menühızlandırılması= Kayıt defteri düzenleyicisini açın "HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Destop" altıdaki "MenuShowDelay" dizesine çift tıklayıp 400 olan değeri "0"olarak atadığınızda sorun çözülür...

6)=Bağlantınızın%20 internet hızı artışı= Windows %80 internet hızını kullanmanıza izin veriyor İnternetinizin hızını % 20 arttırabilmek için
Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >TAMAM
(önceki bant genişlik ise=20)

7=Tamamensilme= Kaldirdigimiz programin ismi hala görünüyorsa.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Uninstall... yanindaki + isaretli yere tiklayip actigimizda hepsini görebilirsiniz.Sağ tıkla ve sil…

Cool= Gezgin Penceresinin Sabitlenmesi =Windows, oturumu her kapattığınızda görev çubuğunun ve tabii ki gezgin penceresinin büyüklüğünü ve konumunu kaydeder. Söz konusu değerlerin değişmemesini, pencerenin konumunun ve büyüklüğünün sabit kalmasını istiyorsanız, Kayıt Defterine bir ek yapabilirsiniz.
Bunun için ilk olarak söz konusu pencere ve görev çubuğunu istediğiniz gibi yerleştirin.Daha sonra HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPoliciesExplorer adresine ulaşın ve burada yeni bir DWORD değeri oluşturup bu değere NoSaveSetting ismini verin. Ve Değer Verisini 1 yapın.

9)= Konuşma Balonlarından Kurtulun =
Simgelerin üzerinde bilgi kutucuklarının açılması ve konuşma balonlarının Windows turu hakkında açıklama yapması, haklı olarak birçok kullanıcıyı rahatsız eder.
Bu yardım metinlerini devre dışı bırakmak için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVe rsionExplorerAdvance anahtarına ulaşın ve bu anahtar altındaki ShowInfoTip kaydını bulun ve değerini 0 yapın. Ardından EnableBallonTips adında yeni bir DWORD değeri oluşturun ve değer verisini 0 yapın.

10)= Yetersiz Disk Alanı Uyarısının Kapatılması =
Bunun için, HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPoliciesExplorer anahtarı altında yeni bir DWORD değeri oluşturup NoLowDiskSpaceCheck adını veri ve değer olarak 1 girin.

11)= Kısayol Menüsü Üzerinden Şifreleme
NTFS bölümleri, bilgilerin şifrelenmelerine imkan tanırlar. Ancak bunun için menüler arasında uzun bir gezinti yapmanız gerekebilir. Ancak bunun yerine dosya ve klasörlere ait nesne menüsüne yeni bir komut eklemek çok daha kolay olacaktır.
Bunun için, HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionExplorerAdvanced anahtarını bulun. Burada yeni bir DWORD değeri oluşturup EncryptionContextMenu adını verin ardından değerini 1 yapın.

12)= CD lerin Otomatik Açılmasını engellemek =
Sürücüye yerleştirdiğiniz her CD-ROM, üzerinde kurulum programını otomatik olarak çalışır. Eğer CD üzerinde sadece bir kısım veriye ulaşmak istiyorsanız otomatik başlat fonksiyonu oldukça rahatsız edici bir hal alabilir.
Bu özelliği geçici olarak kapatmak için küçük bir hileye başvurabilirsiniz. CD-ROM u sürücüye yerleştirdikten sonra [SHIFT] tuşuna basılı tutun. Bu sayede otomatik başlat fonksiyonu bir defaya mahsus olmak üzere çalışmayacaktır. Eğer bu işlevi tamamen kapatmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirmeliniz.

(XP Pro Için): Başlat/Çalıştır komutu ile ekrana gelen pencereyi kullanarak gpedit.msc konsolunu çalıştırın. Bilgisayar Yapılandırması başlığı altındaki Yönetim Şablonları / Sistem dizinine geçin. Ardından sağ taraftaki Otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırak öğesine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin.

13)= (XP Pro da Gelişmiş Dosya Paylaşımı= ) xp için
Dosyalar ve yazıcıların ağ paylaşımına açılmasının olumsuz bir tarafı mevcut: bu kaynaklara herkes ulaşabilir. Windows XP Professional sürümünü kullanıyorsanız okuma ve yazma hakları atayarak kaynakların kullanımını denetim altında tutabilirsiniz. Ancak bunun için bir ağ etki alanına bağlı olunması gerekiyor. Buna rağmen küçük bir hile yardımıyla herhangi bir firma ağına bağlı olmadan da erişim haklarını kontrol altında tutabilirsiniz.
Başlat menüsündeki Bilgisayarım komutunu kullanarak aynı isimli pencereyi açın. Ardından Araçlar menüsündeki Klasör Seçenekleri komutunu çalıştırın. Görünüm kartındaki Basit dosya paylaşımı kullan (Önerilen) seçeneğindeki işareti kaldırın.

15)= Internet Explorer in Yeniden Kurulumu =Web sayfaları artık doğru görüntülenmiyor ve yüklemeler aniden kesiliyorsa, artık IE yi yeniden kurmanın zamanı gelmiştir. Bunun için Vista CD sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır a şunu yazın. rundll32.exe.setupapi,InstallHinfSection.DefaultIn stall.132.%windir%infie.inf

17)= istenmeyen windows Bileşenlerinden kurtulmak mı istiyorsunuz=C:WindowsInf klasörünü açın. Araçlar/Klasör Seçenekleri nden gizli klasörleri açın. Klasör içinde bulunan SYSOC.INF dosyasını metin editörü ile açın her satırdaki hide sözcüğünü kaldırın ve dosyayı tekrar kaydedin. Daha sonra Başlat/Denetim Masası/Ekle-Kaldır/Windows bileşenlerini ekle-kaldır düğmesine tıklayarak istemediğiniz bileşenleri kaldırın.

1Cool= Güncel Kullanıcının Masaüstünde Görüntülenmesi =
XP sistemindeki kullanıcı sayısı ne kadar artarsa o anda hangi kullanıcının sisteme kayırlı olduğunu tespit etmek o kadar zorlaşır. Ancak bir Kayıt Defteri öğesi yardımıyla o an kullanılan hesabın ismini bilgisayarım simgesi altında görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVe rsionExplorerCLSID{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D} anahtarı altında yeni bir dize değeri oluşturun ve Bilgisayarım %USERNAME% olarak isim verin. Ancak bu kayıt sadece etkin kullanıcı içindir aynı işlemi diğer kullanıcılar altında da tekrarlamak gerekir.

19)= Rezerve Bant Genişliğinin Serbest Bırakılması=
Windows XP, ağ aktarım hızının standart olarak yüzde onunu özel işlemler için rezerve eder. Söz konusu sınırlandırmayı kaldırmak için Başlat/Çalıştır ‘a gpedit.msc yazın. Karşınıza gelen ekranda Bilgisayar Yapılandırması altında bulunan Yönetim Şablonları / Ağ / QoS Paket Zamanlayıcı dizinini etkinleştirin. Buradaki Ayrılabilir bant genişliğini sınırla kaydına çift tıklayın ve ayarını Devre Dışı olarak değiştirin.

20)= Otomatik Kullanıcı Kaydı =Eğer bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı hesabına sahipseniz, ancak çoğunlukla sadece bir tanesini kullanıyorsanız otomatik kayıt fonksiyonundan faydalanmanız tavsiye edilir. Bu fonksiyonu aşağıdaki gibi etkinleştirebilirsiniz.
Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon kaydına ulaşın ve buradaki AltDefaultUserName kaydına etkin olmasını istediğiniz hesabın adını girin. Daha sona AutoAdminLogon adında bir dize değeri oluşturun ve değerini 1 yapın. Daha sonra DefaultPassword adında bir dize değeri oluşturun ve buna da kullandığınız hesabın şifresini girin. Windows bir sonraki açılışında otomatik olarak yazılan kullanıcıyı açacaktır. Şayet açılış sırasında farklı kullanıcı ile açılış yapmak isterseniz Space tuşuna basmanız yeterli.

21)= Dialer Programlarına Karşı Kalkan =
Çevirmeli Ağ Bağlantısında, bilginiz haricinde bir değişiklik yapılmasını, çevirmeli ağ telefon defterini yazmaya karşı koruyarak rahatlıkla engelleyebilirsiniz. Bunun için Windows gezgini penceresini açın ve Cocuments and SettingsAll UsersApplication DataMicrosoftNetworkConnectionsPbk klasörüne gidin. buradaki RASPHONE.PBK özelliklerine girin ve bunu Salt Okunur hale getirin.

22)= Masaüstünü Göster Simgesinin Oluşturulması =
Öncelikle Not Defterinden yeni bir metin belgesi açın ve içine şunları ekleyin.
[Shell]
Command=2
IconFile=Explorer.exe,3
[Taskbar]
Command=ToggleDesktop
Daha sonra bunu Masaüstünü Göster.SCF adıyla kaydedin. Daha sonra bunu hızlı başlat üzerine sürükleyin.

23)= Saat Dilimi Penceresine Şehrinizi Ekleyin=
Regedit Düzen-Bul deyip Istanbul kelimesini aratın. (GMT +02:00) Atina, Istanbul, Minsk yazan değeri buluğunuzda Display yazan değere çift tıklayarak içinde yazılanları değiştirin.

24)= Vista nın Konuşma Balonlarını Kapatmak =Eğer çalışmanız sırasında sürekli ekranın sağ alt tarafında çıkan d: sürücüsünde az yer türevi konuşma balonları sizi rahatız ediyorsa HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurre ntVersionExplorerAdvanced altında EnableBallonTips DWORD değerini 1 den 0 a çevirmeniz onu kapatacatır.

25)=Dosyaların Takas dosyasına Atılmasını Engellemek
Windows vista bilgisayarınızdaki anabellek miktarı yüksek olsa bile bir çok dosyayı sabit diskinizin üzerindeki takas dosyasına yazacaktır. Sabit diskler bellek modüllerinden daha yavaş oldukları için bilgisayarınızın performansı düşecektir. Eğer bilgisayarınızda 256Mb dan fazla bellek varsa takas dosyanızı kapatmanız olumlu olabilir. HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olSession ManagerMemory Management klasörü altındaki DisablePagingExecutive değerini 1 yapmanız yeterli olacaktır.
<---> V!stac!y!z Forumunun Kullanıcısının !imzası<-->
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://vistaciyiz.yetkin-forum.com
Ctrl-W
Admin
Admin
avatar


Erkek
Yaş : 31 Kayıt tarihi : 27/06/08 Mesaj Sayısı : 265 Nerden : Kz || Almaty İş/Hobiler : Internet Gezgini Lakap : PcKopat
Kişi Sayfası
Rep:
0/0  (0/0)
MesajKonu: Geri: Vista içinde kullanılabilecek Hızlandırma ve Performans ipuçları Paz Tem. 13, 2008 7:08 am

26)= Sistemle Ilgili Olan Dosya Yollarını Değiştirmek =
Windows ile
çalışırken, tüm ayarların ilk kurulduğu zaman belirlenmiş olan
klasörlere göre yapılması hoşunuza gitmiyorsa, bu dosya yollarını
değiştirebilirsiniz. HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurre
ntVersionExplorerShell Folders altında sistem klasörleriyle ilgili
yollar tanımlıdır. Burada istediğiniz değişikliği uygulayabilirsiniz.

27)= Büyük Arabellek Ayarıyla Performansı Arttırmak =
Windows
bir performans canavarıdır. Windows unuzu hızlandırmanın yollarından
biri sistem arabelleğiyle ilgili değerleri değiştirmektir. Windows
sistem ve dosya arabelleğini dinamik olarak değiştirir. Bu şu anlama
geliyor: dosya işlemleri ile ilgili çok bellek gerektiğinde, Windows
tüm sistem arabelleğini bu işlem için kullanır, bu da sistem takas
dosyasının şişmesine yol açar. 256 MB üzeri ana belleğe sahip
bilgisayarlar için yapacağınız bir değişiklik sisteminizin
performansını arttıracaktır.
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olSession ManagerMemory
Management altında LargeSystemCache değerini 1 yapmanız yeterli
olacaktır.

28)= Takılan CD lerin Otomatik Çalışmasını Engellemek =
Bilgisayarınıza
yeni bir CD taktığınızda onun otomatik çalışması sizi rahatsız ediyorsa
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServi cesCdrom altındaki
AutoRun değerini 0 yaparak bunu kaldırabilirsiniz.

29)= Windows un CD Yazma Programını Kaldırmak =
Regedit
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr
entVersionPoliciesExplorer anahtarı altında yeni/DWORD Değeri deyin ve
adını NoCDBurning verin. Ve değerini 1 yapın.

30)= Kişisel Sistem Öğesini Başlat Menüsüne Eklemek =
Başlat
menüsün de en önemli bağlantılar bulunur. Ancak çalıştır komutu altında
boş bir alan mevcuttur ve isterseniz buraya kendi öğelerinizi de
ekleyebilirsiniz. Bunun için olarak Regedit ‘e gidiyoruz.
HKEY_CLASSES_ROOTCLSID{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0} anahtarını
bulun, sağdaki Varsayılan değerini açın ve Başlat menüsün de
Görünmesini istediğiniz ismi girin. Daha sonra boş bir alana tıklayın
ve Yeni/Anahtar diyerek bu anahtara DefaultIcon adını verin. Bu
anahtara ait Varsayılan değerine koymak istediğiniz iconun adresini
yazın. Sol taraf da ki listede bulunan Instance/InitPropertyBag al
anahtarına geçin. Sağdaki method öğesine değer olarak ShellExecute
girin. Şimdi aynı yerde Command adında yeni bir dize değeri oluşturun
ve buraya öğenin sahip olacağı açıklama bilgisini girin. Daha sonra bu
anahtar altında Param1 adında yeni bir dize değeri oluşturun ve değer
olarak buna girmek istediğiniz program, link veya klasör yolunu yazın.
Bu yaptığınız işlem Windows reboot olduktan sonra aktif hale
gelecektir.

31)= Kullanıcıları Kayıt Penceresinden
Çıkarmak=Bilgisayarınızda çalışabilecek tüm kişiler Login penceresinde
isimleri ile listelenir. Şayet bu durumdan rahatsız oluyorsanız,
isimlerin ekrana gelmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak
Regedit i açın ve HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows
NTCurrentVersionWinlogonSpecialAccountsUserLis t anahtarını bulun. Daha
sonra burada yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak kaldırmak
istediğiniz kullanıcının adını girin.

32)=Kapanmayan
Uygulamayı Daha Hızlı Kapatmak =bunu için Regedit de
HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına ulaşıyoruz. Bu anahtar
altındaki HungAppTimeout değerini 500 yapın.

33)= Açılış
Ekranında ClearType =Regedit den HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop
anahtarına ulaşın. Burada FontSmoothing ve FontSmoothing değerlerini 2
yapın.

34)= Internet Explorer Hızlı Açılsın=
bunun için Explorer kısayolunun sonuna –nohome satırını ekleyin.

35)=Schedule Task Kapansın=
I.E
6 sunucuya her bağlandığında Schedule Task çalıştırmak ister. Bu da
kullanıcıya yavaş surf olarak geri dönmektedir. Bunu kapatmak için
Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur
rentVersionExplorerRemoteComputerNameSpace{D62
77990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} bu anahtarı bulun ve silin.

36)= BSDOS Çıktığında Yeniden Başlasın=
BSDOS
yani bildiğimiz ismiyle ünlü MaviEkran Çıktığında bilgisayarınızın
otomatik yeninden başlaması için Regedit de
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olCrashControl
anahtarında AutoReboot değerini bulun ve 1 yapın.

38)= Başlangıç Menüsünün Değişmesini istemiyorsanız=
Sistemdeki
diğer kullanıcıların Start Menu de değişiklik yapmalarını
istemiyorsanız. Regedit den
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr
entVersionPoliciesExplorer anahtarına ulaşın. Burada yeni bir DWORD
anahtarı oluşturun ve isim olarak NoChangeStartMenu yazın ve değerini 1
yapın.

39)= Sistem Bip leri sıktımı=
Arada çık bip
seslerinden sıkıldıysanız Regedit den HKEY_CURRENT_USERControl
PanelSound anahtarına ulaşın. Beep değerini no olarak değiştirin.

40)=Ekran Koruyuculardan Kurtulmak mı istiyorsun=
Eğer
ekran koruyucularını kullanmıyor ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız
başlatÇalıştıra C:WINDOWSsystem32dllcache (eğer sistem D ye kurulu ise
D yapın) yazın ve klasörü açın.. buradaki bütün Ekran koruyucuları
silin.daha sonra C:windowssystem32 içindeki ekran koruyucuları silin ve
kurtulun.

41)= Vista nin Firewall Özelliğini Kapatmak istiyorsanız=
Bu
özellik o kadar büyük bir koruma sağlamamakla internet bağlantısının
hızınıda büyük oranda düşürür. Bunu kapatmak için: Start-Connect
to-Show All Connection (Başlat-Bağlan- Bütün Bağlantıları Göster)
bölümüne girin. Firewall koruması olan bağlantılar üzerinde bir kilit
işareti görürsünüz. Bu bağlantıya sağ tıklayın ve Properties
(özellikler) sekmesine girin. Daha sonra Advanced (Gelişmiş) sekmesine
girin. Daha sonra Internet Connection Firewall aktif halden çıkarın.

42)= Windows Vista yı Hızlı Kapatmak istiyorsanız =
Regedit HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına gidin ve AutoEndTask DWORD değerini 1 yapın.

43)= xp Daha da Hızlansın istiyorsanız =
Windows
Vista de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son
güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir
kullanıcı için pek bir anlma ifade etmez. Bunu kapatmak için Regedit
den HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetCo ntrolFileSystem
anahtarına ulaşın ve NtfsDisableLastAccessUpdate değerini bulun ve 1
yapın.

44)=Açıklama Yapmasın’ ı istemiyorsanız= Windows Vista
Mouse okuyla bir dosyanın yada klasörün üzerine gittiğinizi zaman o
dosya/klasör bilgilerini verir. Bu özelliği kapatmak için
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr
entVersionExplorerAdvanced anahtarını bulun ve ShowInfoTip DWORD
değerini bulup değerini 0 yapın.

45)=Bilgisayarın Otomatik Kapanmasını istiyorsanız =
Windows
vista den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik kapanmadığı olur. Bu
sorunu halletmek için Regedit den HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop
anahtarına ulaşın ve PowerOffActive DWORD değerini bulup değerini 1
olarak değiştirin.

46)=Açılış Süresini Kısaltmakmı
istiyorsunuz =NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde NTFS Check e
yapacağınız ufak ayarla bilgisayarınızın açılış süresini
kısaltabilirisiniz. CHKNTFS komutu AUTOCHK başlangıç sayım zamanının
kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı daha aşağıya
çekmeniz mümkün. Bunun için komut satırına CHKNTFS/T (4 yerine herhangi
bir sayıda olabilir) yazmanız yeterli olacak.Ve Bunun için regeditden
HKLMSYSTEMCurrentControlSetControlSessionManag
erMemoryManagementPrefetchParameters anahtarına ulaşın ve buradaki
EnablePrefetcher değerini 5 yapın.

47)= Boot Dosyaları Ile Açılışı Hızlandırın =
Regedit
e giirp HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftDfrgBootOp timizeFunction
anahtarına gidin, burada Enable adındaki string anahtarını bulun ve
değerini Y yapın.

48)=
Windows Vista yı dahada Uçurun =Regedit den
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olPriorityControl
anahtarına ulaşın. Boş bi yere sağ tıklayıp yeniden DOWRD değeri deyin
ve isim olarak IRQ8Priority verin.. oluşturduğunuz bu DOWRD değerinin
değerini 1 yapın.

49)=Sistemin Klavye Yardımıyla Yeniden
Başlatılması =Genellikle yeni sistem kurulduğunda veya bazı boot
gerektiren programlar kurulduğunda bilgisayarınızı yeniden başlatmanız
gerekir. Buna bi klavye kısayolu atamak için Regedit den
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionWinlogon
anahtarına ulaşın.Yeni bir Dize Değeri oluşturun ve isim olarak
EnableQuickReboot yazın ve dize değerini açın değer olarak 1 verin.
Bundan sonra bilgisayarınızı Ctrl+Shift+Alt+Del tuş kombinasyonu ile
kapatabilirsiniz.

50)= Bir Explorer Hatasında Tüm Explorer ları Kaybetmeyin =
Bunu
yapmak için herhangi bir Windows penceresinde üsteki menüden
Araçlar-Klasör Seçenekleri-Görünüm sekmesi içinde Gelişmiş Ayarlar ‘da
Klasör Pencerelerini Ayrı Bir Işlemde Başlat seçeneğini aktif hale
getirin.

51)=Explorer Masaüstünüzde Ayrı Çalıştırın =Bunu
yapmak için Regedit den HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr
entVersionExplorer anahtarına ulaşın ve bu anahtar altında yeni bir
DWORD değeri oluşturun. Isim olarak DesktopProcess yazın ve değerini 1
yapın.

52)= Gereksiz Servislerden Kurtularak Performansı
Arttırın = (Kullanım alanınıza göre bu ayarlar değişebilir. Bazı
servisleri durdurmanız sisteminizi olumsuz etkileyebilir (DNS ayarları
DHCP server üzerinden ip alma vs. lütfen dikkatle uygulayın)
Bunu
yapmak için Başlat-Çalıştır ‘a services.msc yazın. Daha sonra Burada
işinize yarmayan servisleri kapatarak hızınızı arttırın. Servisleri
yukarıdaki Durum çubuğu ile çalışma durumuna göre sıralayabiliriz.
Servisleri kapatmak için ise çift tıklayıp Başlangıç Türünüde Devre
Dışı Veya Elle olarak Seçebilirsiniz.

54)= Sisteminizi Sunucuya Çevirin=
Bunu
yaparak sisteminizin bir sunucu performansında ve bir sunucu olarak
çalışmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunun için 512 MB ve üstü bellek
tavsiye ediliyor. Bunu yapmak için Regedit den
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olSession ManagerMemory
Management anahtarına ulaşın ve LargeSystemCache DWORD değerinin
değerini 1 yapın.

55)=NumLock Açılsın =Her açılışta NumLockun
açılması için HKEY_CURRENT_USERControl PanelKeyboard anahtarına ulaşın
ve buradaki InitialKeyboardIndicators değerini 2 yapın. Eğer değer
yoksa Yeni/Dize Değeri diyerek yeni bir dize değeri oluşturun.

56)=Sağ
tuşailave Klasöre Kopyala , Klasöre Taşı Öğelerini Eklemek =Bunun için
öncelikle HKEY_CLASSES_ROOTAllFilesystemObjectsshellexCon
textMenuHandlers anahtarına ulaşın ve burada iki tane yeni anahtar
oluşturup bunlara Copy To ve Move To adlarını verin. Ardından soldaki
menülerde Varsayılan değerlere şunları girin. Move To için :
{C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13} Copy To için :
{C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

57)= Pencereler
Bıraktığınız Gibi Kalsın =Herhalde birçok kullanıcı bundan rahatsızlık
duyuyor hatta sinir bozucu bir hale geliyordur. Bundan kurtulmak için
Regedit den HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsShell NoRoam
anahtarı altındaki BagMRU anahtarını silin.

58=Sistemdeki Gizli Programlar= Sesli okuyucu system32 nin içinde : narrator.exe Windows kısa kapan aç : logon.exe
Yazı karakteri oluşturucusu : eudcedit.exe
Gerçek bağlantı kurduğunuz yerin IP adresini bulun : nslookup.exe
Paylaşılan klasör oluşturmak için : shrpubw.exe
Windows şifreleme : syskey.exe (not şifreyi bir kez girerseniz bir daha devre dışı bırakamazsınız)
Sistemi 60 saniyede kapatır : C:WINDOWSsystem32tsshutdn.exe
Sistemdeki diyalogları siler kurar : C:WINDOWSsystem32webfldrs
Sistemdeki .dll .exe .inf vs.. uzantılı dosyaları listeler : C:WINDOWSsystem32attrib.exe
Windows Tanıtım Animasyonu : C:WINDOWSHelpToursmmTourtour.exe .60)= servisleri ve görevlerini. Öğrenelim=
a-DHPC Istemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu kapatabilirsiniz.
b-DNS Istemcisi : Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi kapatabilirsiniz.
c- Nvidia Driver Help Service : Nvidia ‘nın yardım Servisi eğer gerek duymuyorsanız ki pek gerekli bir şey değil hemen kapatın.
d-
Internet Bağlantı Güvenlik Duvarı (ICS) : Eğer firewall
kullanmıyorsanız ve Internet paylaşımı yapmıyorsanız bunu iptal
edebilirsiniz.
e-Görev Zamanlayıcı : Görev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.
f- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa kapatın gitsin.
g-Taşınabilir
Ortam Seri No : Bu servis portatif müzik çalarınızın seri numarasını
alıyor. Sık kullanmıyorsanız durdurun. (Ne olduğunu bilmiyorsanız hemen
durdurun)
h-Terminal Hizmetleri : Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve sizde bunu kullanmıyorsanız kapatın.
j-Hata Bildirim Hizmeti : Bir çok kullanıcı gibi hoşunuza gitmiyorsa durdurun.
k-Otomatik Güncelleştirme : Windows un otomatik güncelleştirilmesini istemiyorsanız durdurun.
l-Messenger: Eğer bir Windows2000 domain e bağlı değilseniz durdurun.
------------------Önemli
Not:------------------------------------------------------sorunla
karşılaşırsanız ipucu, yeniden onar.,başlat/çalıştır/sfc/boşluk/scannow
yaz cdni tak tüm sistemini onarsın yalnız unutma tüm değişmiş
görselleride orjinal hale getirir,yada Windows u Eski Ayarlarıyla
Yeniden Kurun.
Bunun için Vista CD sini sürücüye yerleştirin ve
Başlat/Çalıştır ‘a şunu yazın. :i386winnt32.exe /unattend . bundan
sonra kurulum işlemi başlaycaktır.
<---> V!stac!y!z Forumunun Kullanıcısının !imzası<-->
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://vistaciyiz.yetkin-forum.com
 

Vista içinde kullanılabilecek Hızlandırma ve Performans ipuçları

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Vistaciyiz || Tr || Safa Gunay || :: .::Bilgisayar, Donanım, Yazılım ::. :: Püf Noktası -
Yetkinforum | Bilişim ve Internet | Computers | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Yetkinblog